Kung-fu: Češi makají víc než Číňané (článek v Plzeňském deníku 21.1.2012)

Plzeň – Sotva se postavil na nohy, už začal cvičit. Již v sedmi letech, pod dohledem přísného otce, denně tvrdě trénoval. Aby ne, vždyť byl a stále je nejmladším synem velmistra Lam Chun Sing Sifu, vyrůstal v rodině mistrů Kung Fu.

Jakékoliv provinění nebo dokonce vynechání tréninku znamenalo trest.

„Pověsil mě za řetěz za obě ruce. Nebo jsem dostal výprask,“ vypráví dnes 60 letý začal Lam Chun Sing a usmívá se přitom. Že by se mohl na otce kvůli tomu zlobit, ho ani nenapadne. „Vzpomínám na to rád, bylo to dobře. A byl to můj otec,“ upozorňuje sporý chlapík. V rodině Lam byla výuka hung – ka – kung – fu (speciální odnož bojového sportu) prostě braná velmi vážně.

V osmnácti se Lam Chun Sing, stejně jako jeho sourozenci musel rozhodnout. „Museli jsme si vybrat. Buď pokračovat v rodinné tradici a dál předávat kung – fu nebo odejít z domova,“ připomíná drsné rozhodování rodák z Hongkongu.

Umění bojového sportu předává dál, v těchto dnech je tento mistr v Plzni.

Na Klatovské třídě učí své žáky – z Plzně a okolí. „Je to pro mě vyznamenání,“ říká David Šejna, jeho elitní svěřenec. „Ale žáky nevěším ani nedostávají výprask,“ směje se 60letý muž. Vypadá minimálně o deset let mladší. „Záleží na tom, jestli se zájemci chtějí opravdu učit,“ připomíná.

Línější Číňané

A přidává zajímavou zkušenost. „Češi mají o kung – fu opravdový zájem. A jsou mnohem pracovitější než Číňané, dávají tomu mnohem víc,“ tvrdí. V Číně přesto tři měsíce v roce vede školu kung – fu, druhým místem, kde se rozhodl čtvrt roku předávat svoje zkušenosti, je právě Plzeň.

Lam Chun Sing rozhodně nebere kung – fu pouze jako bojový sport. „Bere ho jako životní cestu, neustále překonává sama sebe, překonává hranice. To je i základem – porazit bojovníka v sobě,“ uvádí David Šejna, jeho žák a zároveň učitel zájemců o legendární druh bojového sportu.

Potom ukáže mistr několik cvičení s mečem a tyčí. Člověk má pocit, že vidí něco mezi tancem a baletem. U 60letého muže téměř neskutečné, jeho nohy ladně kloužou po kluzkých dlaždicích.

Vůbec povrch. „Kung – fu se cvičí na jakémkoliv povrchu, ale čím kluzčí, tím lepší, tím víc se zpevňuje tělo.

„Tzv. vysoké kung- fu se cvičí na ledě,“ vysvětluje Lam Chun Sing a připomíná, že někdy je zase dobrý nerovný povrch. „To je dobré na cvičení předvídání překážek. Pro kung – fu není daný povech, jako si nevybíráte, kde vás mohou přepadnout,“ dodává.

V 60 letech se udržuje ve výborné formě, cvičí dvě hodiny denně. „Je neskutečné, jak je tvrdý, jak tvrdý vůči sobě,“ říká David Šejna. „Dokáže vydržet v těžkém postoji (v polodřepu) třeba hodinu a půl. Normální člověk by měl problémy po pár minutách,“ poukazuje Šejna.

Stoletý otec

A proč stále cvičí? „Pomáhá to tělu, nejsem nemocný, cítím se dobře, dodává mě to sebevědomí, energii,“ předkládá v podstatě obyčejné argumenty. To, že tvrdý trénink jeho rodině svědčí, dokládá i jeho stoletý otec. „Byl jsem s ním několikrát v Číně na výletě. Mám pocit, že je na tom lépe než já,“ tvrdí David Šejna.

Kung – fu je těsně spojené s konfucianismem, mírumilovným, tradičním čínským náboženstvím. I proto má vysloveně obranný charakter. „Je ale pravda, že mistr asi 30 let bojoval v turnajích, kde byl mimořádně úspěšný,“ říká David Šejna.

Lam Chun Sing není žádný asketa, přesto dodržuje v životosprávě některé zásady. „Je dobré nekouřit. Trochu alkoholu nevadí, ale pivo ve velkém určitě není dobré. Naopak já vhodné pít hodně vody,“ zmiňuje.

Kung – fu pomáhá podle něho pro pochopení těla a poznání vlastních možností. „Myslím, že se nedá dělat se špatným charakterem, takoví lidé dlouho nevydrží,“ tvrdí učitel. Výjimečný návštěvník Plzně spojuje učení bojového sportu také s medicinou, kterou ve městě praktikuje.

„Takovou medicinu může praktikovat jen člověk, který je v Kung – fu na určité úrovni. Je to zjednodušeně práce s energií,“ upřesňuje Šejna.

Autor: Evžen Zavadil

Odkaz na orig. verzi článku: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/kung-fu-cesi-makaji-vic-nez-cinane20120120.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *