Login

Kung-fu: Češi makají víc než Číňané (článek v Plzeňském deníku 21.1.2012)

Plzeň – Sotva se postavil na nohy, už začal cvičit. Již v sedmi letech, pod dohledem přísného otce, denně tvrdě trénoval. Aby ne, vždyť byl a stále je nejmladším synem velmistra Lam Chun Sing Sifu, vyrůstal v rodině mistrů Kung Fu.

 
Lam Chun Sing a David ŠejnaLam Chun SingLam Chun SingLam Chun Sing a David Šejna
 

Jakékoliv provinění nebo dokonce vynechání tréninku znamenalo trest.

„Pověsil mě za řetěz za obě ruce. Nebo jsem dostal výprask,“ vypráví dnes 60 letý začal Lam Chun Sing a usmívá se přitom. Že by se mohl na otce kvůli tomu zlobit, ho ani nenapadne. „Vzpomínám na to rád, bylo to dobře. A byl to můj otec,“ upozorňuje sporý chlapík. V rodině Lam byla výuka hung – ka – kung – fu (speciální odnož bojového sportu) prostě braná velmi vážně.

V osmnácti se Lam Chun Sing, stejně jako jeho sourozenci musel rozhodnout. „Museli jsme si vybrat. Buď pokračovat v rodinné tradici a dál předávat kung – fu nebo odejít z domova,“ připomíná drsné rozhodování rodák z Hongkongu.

Umění bojového sportu předává dál, v těchto dnech je tento mistr v Plzni.

Na Klatovské třídě učí své žáky – z Plzně a okolí. „Je to pro mě vyznamenání,“ říká David Šejna, jeho elitní svěřenec. „Ale žáky nevěším ani nedostávají výprask,“ směje se 60letý muž. Vypadá minimálně o deset let mladší. „Záleží na tom, jestli se zájemci chtějí opravdu učit,“ připomíná.

Línější Číňané

A přidává zajímavou zkušenost. „Češi mají o kung – fu opravdový zájem. A jsou mnohem pracovitější než Číňané, dávají tomu mnohem víc,“ tvrdí. V Číně přesto tři měsíce v roce vede školu kung – fu, druhým místem, kde se rozhodl čtvrt roku předávat svoje zkušenosti, je právě Plzeň.

Lam Chun Sing rozhodně nebere kung – fu pouze jako bojový sport. „Bere ho jako životní cestu, neustále překonává sama sebe, překonává hranice. To je i základem – porazit bojovníka v sobě,“ uvádí David Šejna, jeho žák a zároveň učitel zájemců o legendární druh bojového sportu.

Potom ukáže mistr několik cvičení s mečem a tyčí. Člověk má pocit, že vidí něco mezi tancem a baletem. U 60letého muže téměř neskutečné, jeho nohy ladně kloužou po kluzkých dlaždicích.

Vůbec povrch. „Kung – fu se cvičí na jakémkoliv povrchu, ale čím kluzčí, tím lepší, tím víc se zpevňuje tělo.

„Tzv. vysoké kung- fu se cvičí na ledě,“ vysvětluje Lam Chun Sing a připomíná, že někdy je zase dobrý nerovný povrch. „To je dobré na cvičení předvídání překážek. Pro kung – fu není daný povech, jako si nevybíráte, kde vás mohou přepadnout,“ dodává.

V 60 letech se udržuje ve výborné formě, cvičí dvě hodiny denně. „Je neskutečné, jak je tvrdý, jak tvrdý vůči sobě,“ říká David Šejna. „Dokáže vydržet v těžkém postoji (v polodřepu) třeba hodinu a půl. Normální člověk by měl problémy po pár minutách,“ poukazuje Šejna.

Stoletý otec

A proč stále cvičí? „Pomáhá to tělu, nejsem nemocný, cítím se dobře, dodává mě to sebevědomí, energii,“ předkládá v podstatě obyčejné argumenty. To, že tvrdý trénink jeho rodině svědčí, dokládá i jeho stoletý otec. „Byl jsem s ním několikrát v Číně na výletě. Mám pocit, že je na tom lépe než já,“ tvrdí David Šejna.

Kung – fu je těsně spojené s konfucianismem, mírumilovným, tradičním čínským náboženstvím. I proto má vysloveně obranný charakter. „Je ale pravda, že mistr asi 30 let bojoval v turnajích, kde byl mimořádně úspěšný,“ říká David Šejna.

Lam Chun Sing není žádný asketa, přesto dodržuje v životosprávě některé zásady. „Je dobré nekouřit. Trochu alkoholu nevadí, ale pivo ve velkém určitě není dobré. Naopak já vhodné pít hodně vody,“ zmiňuje.

Kung – fu pomáhá podle něho pro pochopení těla a poznání vlastních možností. „Myslím, že se nedá dělat se špatným charakterem, takoví lidé dlouho nevydrží,“ tvrdí učitel. Výjimečný návštěvník Plzně spojuje učení bojového sportu také s medicinou, kterou ve městě praktikuje.

„Takovou medicinu může praktikovat jen člověk, který je v Kung – fu na určité úrovni. Je to zjednodušeně práce s energií,“ upřesňuje Šejna.

 

Autor: Evžen Zavadil

 

Odkaz na orig. verzi článku: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/kung-fu-cesi-makaji-vic-nez-cinane20120120.html

 
 
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Hledat