Login

Čínský mistr kung-fu vede seminář v Plzni (Plzeňský deník 19.7.2008)

PLZEŇ - Uznávaný čínský mistr kung–fu Lam Chun Sing původem z Honkongu cestoval dvanáct tisíc kilometrů, aby v rámci evropského turné navštívil školy kung–fu v Čechách a na Slovensku. Od čtvrtka do neděle je hostem v Plzni, kde vede seminář místního oddílu Hung ka Kung Fu.

„S kung–fu jsem začal v deseti letech jako žák svého otce, velmistra Lam Jou. Svoji první školu jsem založil v 18 letech. Styl rodiny Lam je v Číně velmi uznávaný a předává se z otce na syna již po tři generace,“ říká mistr Lam. Jeho otce považují v Číně za legendu, brzy oslaví 99. narozeniny a přitom stále cvičí.

Od svého otce se Lam také naučil tradiční čínské medicíně dit da. „Při cvičení sparingových sestav (ve dvojicích, pozn. red.) dochází velmi často ke zranění, jako jsou zlomeniny nebo natažené svalstvo. Každý učitel musí umět svého žáka také uzdravit,“ vysvětluje mistr Lam. Svým léčitelským uměním, znalostí bylin a masáží je známý po celém světě. „Léčil například olympioniky v Itálii, o nichž lékaři tvrdili, že je nedají dohromady. Mistr to svými masážemi a bylinnými zábaly dokázal,“ prozradil jeden z účastníků semináře. Neléčí ale pouze své žáky nebo sportovce, ale i lidi po autonehodách či úrazech.

„Kung–fu není jen bojové umění, je to životní styl,“ charakterizuje sport vedoucí plzeňského oddílu kung–fu David Šejna. Sám mistr Lam k tomu dodává, že kung–fu zlepšuje vnitřní sílu člověka, jeho zdraví, pohyblivost i odolnost vůči stresu.

„Po čtyři dny semináře nás čekají čtyři hodiny denně tréninku, děláme sparingové sestavy a o víkendu budeme cvičit se zbraní, konkrétně s kopím, což je dost nebezpečné,“ říká Šejna. To, že mistr do Plzně přijel, je pro něj i pro ostatní členy semináře, obrovská čest.

 

Autor: Michaela Kunešová

 

Odkaz na orig.verzi článku: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/cinsky-mistr-kungfu-vede-seminar-v-plzni20080718.html

 
 
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Hledat